den 9 maj

Fråga 2005/06:1575 av Torsten Lindström (kd) till justitieminister Thomas Bodström (s)

Kompetens rörande hedersrelaterad brottslighet hos polisen

Helt förkastligt är det så kallade hedersrelaterade våldet som drabbar ungdomar, främst flickor, som i sina sammanhang ansetts bryta mot kulturella paradigmer och tabun. Att en människa straffas med hot eller psykiskt och fysiskt våld eller får sin frihet beskuren kan inte tolereras.

För att i tid kunna ingripa mot, utreda och beivra dessa brott är det viktigt att rättsväsendet har kompetens när det gäller hedersbrott. Brotten kan vara så speciella att de, som en del andra brott, kräver särskild kompetens. Tyvärr finns signaler på att inte så är fallet i rättskedjan. Vid polismyndigheter, som till exempel i Västmanland, kan detta saknas.

Kristdemokraterna har i sin vårbudget föreslagit ytterligare resurser till polisen, motsvarande till exempel 83 ytterligare poliser i Västmanland. Vidare har undertecknad i tidigare frågor till regeringen uppmärksammat betydelsen av ett nära samarbete mellan olika instanser i samhället för att komma till rätta med denna brottslighet.

Mot bakgrund av det ovan anförda vill jag fråga statsrådet:

Vad avser statsrådet att vidta för åtgärder för att öka kompetensen rörande hedersbrott hos polisen och rättsväsendet i övrigt?