den 8 mars

Fråga 2005/06:1158 av Annelie Enochson (kd) till finansminister Pär Nuder (s)

Tonnageskatt

Utredningen om tonnageskatt är nu äntligen inlämnad till regeringen. Det är av stor vikt att denna utredning behandlas skyndsamt eftersom risk finns att utflaggning kommer att ske av svenska fartyg. Utredningen föreslår att rederierna ska kunna ansöka om tonnageskatt för första gången i deklarationen 2006 avseende beskattningsår som börjar efter den 31 december 2004. I dag har följande länder inom EU tonnagebaserad skatt: Finland, Danmark, Tyskland, England, Holland, Belgien, Frankrike, Spanien, Irland, Italien, Grekland samt sjöfartsnationen Norge.

Tonnagebaserad skatt bidrar till ett positivt klimat för nyinvesteringar och nyföretagande. Förutsättningarna ökar för att göra sjöfarten ännu mer miljövänlig än den redan är i dag. Sverige har i många år drivit en aktiv sjöfartspolitik på det internationella planet. En fortsatt offensiv politik inom sjösäkerhet, miljö och andra sjöfartsrelaterade områden förutsätter existensen av en livskraftig handelsflotta. Det är endast med konkurrenskraftiga näringsvillkor som detta kan uppnås. Den svenska sjöfarten konkurrerar inte på lika villkor om inte tonnageskatt införs, vilket kan få till följd att nyinvesteringar i den svenska båtflottan inte kommer att sättas under svensk flagg. I dagsläget är det ca 60 nybyggnationer av fartyg som kommer att levereras inom de närmaste två tre åren. Det är därför av stor vikt att regeringen skyndsamt inför en skatteberäkning baserad på tonnage.

Vilka åtgärder avser ministern att vidta för att skyndsamt införa en skatteberäkning för sjöfarten baserad på tonnage enligt utredningen?