den 23 februari

Fråga 2005/06:1085 av Cecilia Widegren (m) till statsrådet Hans Karlsson (s)

Säsongsanställning och möjligheterna att bedriva viss näringsverksamhet

Jag har en fråga om den socialdemokratiska regeringens förslag angående lagen om anställningsskydd, specifikt gällande säsongsanställningar. Om Socialdemokraterna får som de vill gynnas importen och närodlat blir fjärrodlat i stället.

Den socialdemokratiska regeringen föreslår att man ska kunna säsongsanställa en person maximalt 36 månader under en femårsperiod. Det blir lite drygt sju månader per år under fem år. Därefter skulle personen automatiskt bli tillsvidareanställd. Detta får enorma konsekvenser för hela Sveriges trädgårdsnäring och golfsektor. Svenskt klimat tillåter inte produktion året runt, men säsongen för bland annat plantskoleproduktion är betydligt längre än sju månader. En konsekvens blir att företagare kan tvingas säga nej till trogen och duktig personal som i dagsläget har jobb kanske tio månader om året. En annan är att branscherna inte kommer att kunna erbjuda längre anställningstid än sex sju månader per år. En sådan bransch är inte attraktiv för studerande som skulle vilja utbilda sig inom golf och trädgård.

Blir det dyrare och besvärligare att ha anställda inom svensk trädgård gynnas importen av bland annat plantskoleväxter från länder med längre säsong. Närodlat ersätts med fjärrodlat, transporterna blir fler och längre och jobben försvinner ur landet.

Vilka åtgärder avser statsrådet att vidta med anledning av regeringens förslag till förändringar av lagen om anställningsskydd gällande säsongsarbete så att vi även i framtiden ska kunna ha en svensk trädgårdsnäring med svenska plantskolor samt en svensk golfnäring?