Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att de kvalitetsregister som finns inom sjukvården bör göras tillgängliga både för sjukvårdshuvudmännen och allmänheten.

Motivering

En viktig del i den svenska sjukvårdens utveckling är att skapa en öppen och tillgänglig information kring hur den fungerar, både vad gäller organisation och målsättningar men också vad gäller medicinska utvärderingar och faktiska resultat.

Det finns i dag kvalitetsregister inom olika specialiteter i den svenska sjukvården. Deras formella status gör att de inte hålls tillgängliga för vare sig sjukvårdshuvudmännen eller allmänheten. Mycket goda skäl talar för att öppna dessa register, inte bara som en ren konsumentupplysning om de medicinska resultaten utan också för att ge en så heltäckande bild som möjligt av tillståndet i den svenska sjukvården.

Kunskapen som registren innehåller ger också underlag för beslut som kan innebära ett bättre resursutnyttjande och en högre kvalitet och säkerhet för de sjuka. Gamla ineffektiva behandlingsmetoder kan fasas ut och nya evidensbaserade metoder snabbare införas i hela landet.

Stockholm den 27 september 2005

Göran Magnusson (s)