Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om ursprungsmärkning av mejerivaror.
Konkurrens är bra. Men den skall ske på lika villkor. Konkurrensen har också kommit på mejerisidan. Då är det viktigt att vi på de varor vi kan köpa här i Sverige har en klar och konkret ursprungsmärkning.
Vi vet att vi i Sverige har hårda krav på miljöhänsyn och livsmedelssäkerhet. Vi har också kanske världens bästa omsorg om djuren. Det här sammantaget gör att vi har hårda krav på våra bönder, i det här fallet de som är mjölkproducenter.
Vi vet att svensk livsmedelsproduktion tappar marknadsandelar. Vi vet att det finns hot om högre transportkostnader för bl.a. mjölkleveranserna, och detta har jag tagit upp i en annan motion, om åkeribranschens villkor.
Vi vet att svenska konsumenter vill veta varifrån varorna kommer. Enligt en undersökning svarade 86 % att de vill klart veta varifrån varorna kommer.