Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om omorganisationen av militärdistrikten.
Riksdagen begär att regeringen återkommer med förslag som säkerställer samverkan med myndigheter och det civila samhället.
Militärdistrikten kom till år 2000 som en regional nivå i samband med att milostaberna (militärområdena) och FO-staberna (militärområdena) lades ner. Vid årsskiftet 2005/06 planeras militärdistrikten att läggas ned. Militärdistrikten ska inte längre syssla med territoriell verksamhet. Militärdistriktsgrupperna ska fortsatt utbilda och ansvara för Sveriges 30 000 hemvärnssoldater samt i berörda fall frivilligorganisationerna.
Militärdistrikten har idag till uppgift att samverka med det civila samhällets instanser ex. länsstyrelse, kommun, räddningstjänst och polis vid olika kriser. Som ett närliggande exempel deltog man vid vinterns orkan Gudrun i sökandet efter försvunna personer.
Vid halvårsskiftet 2005 avvecklades sju militärdistriktsgrupper. Hallandsgruppen är en av de militärdistriktsgrupper som finns kvar, men som sannolikt kommer att underordnas Lv6 nästa år.
Nuvarande beslutade nedläggning, centralisering och omändring av militärdistrikten riskerar att i praktiken bidra till ett glapp i samverkan med det civila samhället. Som exempel kan nämnas att det i nu liggande förslag till omorganisation inte finns möjlighet för militärdistriktsgrupper att genomföra samövningar med polis och räddningstjänst.