den 8 juli

Svar på fråga 2004/05:1957 om SLU

Jordbruksminister Ann-Christin Nykvist

Anna Grönlund Krantz har frågat mig om jag avser att vidta några åtgärder för att forskning för trädgårdsverksamhet ska kunna bedrivas i hela landet.

Försöksstationen i Öjebyn, där tillämpad forskning inom jordbruks- och trädgårdsområdet bedrivits, hör organisatoriskt till institutionen för norrländsk jordbruksvetenskap i Röbäcksdalen. Institutionen har under en längre tid haft en dålig ekonomi. Fakultetsnämnden för naturresurser och lantbruksvetenskap vid SLU har beslutat att avveckla all forskning inom trädgårdsområdet vid institutionen, inklusive verksamheten vid försöksstationen. All verksamhet inom trädgårdsområdet ska flyttas till Alnarp. Jordbruksegendomen i Öjebyn drivs nu av fastighetsförvaltningen vid SLU med krav att verksamheten ska kunna bedrivas utan att belasta statsanslaget.

Det ankommer på SLU:s styrelse och på universitetsledningen att få en fungerande verksamhet inom de ekonomiska ramar och med de verksamhetsmål som statsmakterna har beslutat om. De tillgängliga resurserna ska utnyttjas effektivt för att hålla en hög kvalitet i verksamheten. SLU är inne i en omställningsprocess och har vidtagit kraftfulla åtgärder för att få en ekonomi i balans.

Fakulteterna vid SLU har universitetsledningens uppdrag att ta fram strategier för sin verksamhet. Fakulteten för landskapsplanering, trädgårds- och jordbruksvetenskap (LTJ-fakulteten) i Alnarp har preliminärt presenterat en sådan strategi. I denna framhålls vad gäller forskning för trädgårdsområdet att LTJ-fakulteten har ett nationellt ansvar för utvecklingen av trädgårdsområdet inom SLU.

Det finns ett mycket stort intresse hos allmänheten för trädgårdsområdet och det är ett viktigt område ur folkhälsosynpunkt. Enligt min mening är det viktigt att området kan utvecklas för hela Sverige. Jag konstaterar att SLU genom ovan nämnt uttalande också ser positivt på detta intresse och förutsätter att trädgårdsforskning för hela Sverige även fortsättningsvis övervägs i planeringen av fakultetens verksamhet.

Vad gäller försöksstationen i Öjebyn pågår, enligt vad jag erfarit, förhandling för att få till stånd en lösning så att försöksverksamhet även fortsättningsvis ska kunna bedrivas vid försöksstationen.

Jag avser inte att vidta några särskilda åtgärder beträffande forskning av denna karaktär, men avser att hålla mig underrättad om utvecklingen.