Fråga 2004/05:974 av Linnéa Darell (fp) till statsrådet Hans Karlsson om samverkan mellan Försäkringskassan och arbetsförmedlingen
Nästan dagligen förekommer uppgifter om personer som trott sig vara berättigade till sjukpenning men som nekats. Orsaken är oftast att läkare, den försäkrade själv och Försäkringskassan gör olika bedömning av arbetsförmågan hos den försäkrade. Det är bra att kassorna nu följer gällande regelverk beträffande rätten till sjukpenning. Problem uppstår dock när vederbörande behöver ett annat arbete för att kunna nyttja sin arbetsförmåga.
Arbetsförmedlingarna är inte den länk i kedjan som den försäkrade behöver. Det har säkert flera orsaker. En av dem är att det saknas arbeten att anvisa.
Häromdagen uttryckte arbetslivsministern i medierna att "vi får inte spela ping-pong med människor. Det måste finnas en brygga mellan försäkringskassan och arbetsförmedlingen."
Min fråga är därför:
Vilka åtgärder avser statsrådet att vidta för att denna brygga mellan Försäkringskassa och arbetsförmedling ska skapas?