den 14 februari

Fråga 2004/05:957 av Gudrun Schyman (-) till justitieminister Thomas Bodström om rättsläget i fråga om brottet hets mot folkgrupp

Den 11 februari meddelade hovrätten beslut i fallet Åke Green. Till skillnad från tingsrätten ansåg hovrätten att pastor Åke Green inte var skyldig till brottet hets mot folkgrupp.

Det är anmärkningsvärt. Hatbrotten ökar och hets, oavsett om den är baserad på nazistisk eller religiös grund, legitimerar våldet. Undersökningar visar att 50 % av homosexuella, bisexuella och transpersoner har varit utsatta för hot, våld eller kränkningar.

Många menar att domen knappast hade sett ut på det här sättet om Åke Green hade hetsat mot judar eller svarta. Ska det verkligen finnas offentliga frizoner där hets mot homosexuella tillåts, är den fråga som alltfler ställer.

Jag vill fråga statsrådet:

Avser statsrådet att vidta några åtgärder för att klarlägga rättsläget?