den 4 februari

Fråga 2004/05:885 av Mona Jönsson (mp) till socialminister Berit Andnor om bonussystem på försäkringskassorna

Vid samtal som jag haft med anställda på försäkringskassor och personer som sitter i socialförsäkringsnämnder runtom i landet har det vid olika tillfällen framkommit att kassorna har infört ett bonussystem. Detta innebär att det utgår bonus för handläggare som kortar ärendekön.

Enligt mitt sätt att se på saken kan detta innebära en rättsotrygghet för dem som finns i systemet. Man kan ställa sig frågan om sjukskrivna får den rehabilitering och utredning som är lagstadgad. Många som är sjukskrivna vittnar om att de utan avstämningssamtal eller över huvud taget haft någon personlig handläggare på Försäkringskassan lotsas ur systemet. Många telefonsamtal till mig vittnar om människor som får sjuk- eller aktivitetsersättningar trots att de själva anser att de kan arbeta antingen på deltid eller i andra verksamheter. Dessa personer upplever att de inte fått rehabilitering eller avstämningssamtal.

De signaler om bonussystem inom Försäkringskassan för tanken till om det finns samband med upplevda orättvisor för de sjukskrivna och statistiken som uppvisas.

Med tanke på det jag har beskrivit ovan frågar jag statsrådet vad hon avser att göra för att sjukskrivna ska få rättssäkra prövningar.