den 25 januari

Fråga 2004/05:780 av Rossana Dinamarca (v) till statsrådet Hans Karlsson om uppsägningar i Skåpafors

Duni säger upp 210 personer i Skåpafors. Det beskedet mötte arbetarna, som till 70 % är kvinnor, i måndags. Det är ett ödesdigert besked för en region som kämpat i flera år med hög arbetslöshet och utflyttning av jobb. I Bengtsfors når nu arbetslösheten 15 %.

Anmärkningsvärt är att företaget för bara ett halvår sedan genomförde en bolagsombildning som uppgavs syfta till att öka företagets lönsamhet. Med facit i hand är det uppenbart att syftet snarare var att avveckla viss bestämd produktion utan att behöva följa turordningsreglerna i Las.

Företagets agerande är stötande och visar på att nuvarande lagstiftning är bristfällig och behöver stärkas. Riksdagen har nyligen beslutat införa en presumtionsregel till skydd för arbetstagarnas inflytande i samband med ombildningen till Europabolag. En liknande lagregel skulle kunna utformas till skydd för turordningsreglerna när företag ombildas på det sätt vi sett exempel på i Skåpafors. Detta skulle försvåra för företag att genom bolagsombildningar kringgå Las.

Med anledning av det som nu händer i Skåpafors och på Duni vill jag fråga statsrådet Hans Karlsson:

Avser statsrådet att vidta några åtgärder för att stärka Las och vilka insatser planeras för att stödja Skåpafors och de berörda arbetstagarna på Duni?