den 20 januari

Fråga 2004/05:750 av Carina Moberg (s) till statsrådet Hans Karlsson om sjukgymnasters rätt att sjukskriva

En fråga som länge varit föremål för diskussion är om andra yrkesgrupper än läkare ska ha möjlighet att mer aktivt och direkt delta i sjuk- och friskskrivningsprocessen utifrån vissa typer av diagnoser.

Enligt en undersökning uppger 28 % av sjukgymnasterna att de "flera gånger per månad" eller oftare möter patienter som är sjukskrivna i onödan. Dessutom menar sjukgymnasterna att en stor del av de heltidssjukskrivna patienter som de möter i sitt arbete skulle kunna jobba hel- eller deltid.

Om landets sjukgymnaster har rätt innebär det att minst 20 % av alla sjukskrivna borde friskskrivas direkt, vilket skulle leda till minskade sjukskrivningskostnader på miljardbelopp.

När det gäller belastnings- och stressrelaterade besvär från rörelseapparaten är sjukgymnaster den yrkesgrupp som har mest utbildning, erfarenhet och förståelse för olika individers situation. Sjukgymnaster är den yrkesgrupp som träffar dessa patienter återkommande och under längst tid, vilket är betydelsefullt när det gäller möjligheten att lära känna patienten och hennes situation. Det har kommit till min kännedom att en ansökan från landstinget i Kronoberg, med intentioner som väl fyller de beskrivna finns för behandling hos regeringen.

Min fråga till Hans Karlsson är:

Avser statsrådet att vidta några åtgärder som ger landstinget i Kronoberg möjlighet att låta sjukgymnaster delta i sjuk- och friskskrivningsprocessen?