den 14 januari
Fråga 2004/05:718 av Sverker Thorén (fp) till utbildnings- och kulturminister Leif Pagrotsky om Sveriges Radios krisinformation i Kalmar län
Götaland har drabbats av de värsta stormskadorna sedan statistik började föras. Många blev utan el, vatten och telefon. Vägar spärrades och omöjliggjorde både enskild och allmän kommunikation.
I ett sådant krisläge är korrekt och snabb information via radio avgörande för många människor. I avtal med Sveriges Radio om trafik och service regleras hur samhällets information ska distribueras. För Kalmar län gäller att det är SR Jönköping som är skyldig att stå för denna information.
SR Jönköping har 53 kommuner att informera, vilket är en övermäktig uppgift vid en akut kris som drabbar ett så stort område i regionen som var fallet vid helgens storm. Både begränsningen i tid av den information som kunde ges och den begränsade lokalkännedomen minskade effektiviteten och nyttan av informationen.
Vilka åtgärder avser ministern att vidta för att förändra avtalet med Sveriges Radio så att det blir möjligt för medborgarna att få snabb, lokalt förankrad och korrekt krisinformation via radio?