den 16 september

Fråga 2004/05:5 av Bengt-Anders Johansson (m) till justitieminister Thomas Bodström om översyn av expropriationslagens ersättningsregler

I ett svar på en fråga från Ragnwi Marcelind om översynen av expropriationslagens ersättningsregler har justitieministern svarat att "avsikten är att utvärderingen ska ske inom ramen för en särskild utredning och att denna utredning, efter beslut om direktiv, ska påbörja sitt arbete nästa år" (svar på fråga 2003/04:1581).

Riksdagen fattade nyligen beslut om att de så kallade 3 G-masterna skulle inrymmas i ledningsrättslagen. Den aviserade översynen av ersättningsreglerna i expropriationslagen har en koppling till nämnda beslut. Som alltid när det gäller lagförändringar så måste hänsyn tas till de människor som lagarna påverkar, och att förändringarna leder till rimliga resultat för den enskilde. I detta fall är det en berättigad fråga om lagstiftningen avses att utformas retroaktivt för de fall där ledningsrättslagen används och som blir aktuella under tiden mellan de nuvarande reglerna av ersättningsregler vid expropriation, och fram till dess att de nya reglerna så småningom antas av riksdagen.

Mot denna bakgrund vill jag ställa följande fråga till justitieministern:

Vilka åtgärder avser ministern att vidta i frågan om möjligheten till retroaktiv lagstiftning i positiv riktning för de fall som är aktuella fram till dess att de nya ersättningsreglerna i expropriationslagen antas av riksdagen?