den 8 juli
Fråga 2004/05:2012 av Inger Davidson (kd) till utbildnings- och kulturminister Leif Pagrotsky om konflikthantering i lärarutbildningen
Tidigare i vår beslutade riksdagen att undervisning i konflikthantering ska ingå i lärarutbildningen. I utbildningsutskottets betänkande UbU4 står: "Mobbning är ett oacceptabelt beteende som i skrämmande stor utsträckning förekommer i skolan. För att förverkliga intentionerna i skollagen och läroplanerna behöver lärare få bättre verktyg för och möjlighet att utveckla sina kunskaper när det gäller konflikthantering." Betänkandetexten avslutas med: "Kunskaper om mobbning och konflikthantering bör anges i examensordningen som ett av målen för lärarexamen."
Behovet av utbildning i konflikthantering är stort. I maj presenterade lärarförbunden en utredning som visade att 43 % av lärarna ägnar betydande del av varje dag åt att skapa trygghet och studiero. I mer än 30 % av skolorna uppger lärarna dessutom att de minst en gång varje vecka måste gå in och lösa akuta svårare konflikter. Samtidigt uppger enbart 16 % att de i sin utbildning fått undervisning i konflikthantering. Därför är det anmärkningsvärt att det i det nya regleringsbrevet för lärarutbildningen från regeringen inte finns några direktiv kring konflikthantering. Regeringen ignorerar därmed de behov som finns och underlåter dessutom att verkställa riksdagens beslut.
Jag vill därför fråga utbildningsministern varför han i direktiven för lärarutbildning inte verkställt det av riksdagen fattade beslutet om undervisning i konflikthantering i lärarutbildningen.