den 13 juni

Fråga 2004/05:1867 av Harald Nordlund (fp) till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin om vindkraftens möjligheter

Energipolitiken handlar i första hand om att formulera krav beträffande hälsa, säkerhet och miljö och, lika viktigt, att kontrollera att kraven uppfylls. Sådana krav som innebär en tydlig styrning av energiproduktionen finns ännu inte.

En form som torde ha stora möjligheter att konkurrera, om hälso-, säkerhets- och miljökrav är tydliga, är vindkraften. Enligt en rapport från Stanford University kan vindkraften teoretiskt sett försörja hela världen med el.

Även om slutsatsen av rapporten är överdriven kan det på goda grunder antas att det finns en stor potential för vindkraft. Rapporten säger att det finns en potentiell effekt i världen för vindkraft på ca 72 terawatt, vilket ger ca 215 000 terawattimmar. Detta kan jämföras med den samlade elproduktionen 2002, 16 054 terawattimmar. Världens samlade kapacitet i kärnkraftverken var ca 359 gigawatt = 0,359 terawatt och elproduktionen ca 2 665 terawattimmar. Världens samlade kapacitet i vattenkraftverken år 2000 var ca 766 gigawatt = 0,766 terawatt och elproduktionen ca 2 601 terawattimmar.

Min fråga:

Vilka åtgärder ämnar statsrådet vidta för att mer effektivt tillvarata den stora potentiella effekten av vindkraft?