den 2 juni
Fråga 2004/05:1770 av Tobias Krantz (fp) till justitieminister Thomas Bodström om nedläggning av polisstationer på småländska höglandet
Åren 1994@2004 har över 100 polisstationer lagts ned runtom i landet, enligt uppgift från riksdagens utredningstjänst (dnr 2005:18). Nu har nedläggningsvågen nått småländska höglandet. Planer som nu diskuteras inom Polismyndigheten i Jönköpings län går ut på att polisstationerna i Nässjö, Vetlanda och Tranås ska läggas ned. "Det här blir dödsstöten för dessa kommuner", säger polisinspektör Anders Olsson till Smålands-Tidningen (SmT den 31 maj 2005).
Följden av den indragningen riskerar att bli minskad effektivitet i polisens arbete; att polisen är synlig och finns nära till hands är naturligtvis viktigt för förmågan att bekämpa brott. Människors känsla av otrygghet inför kriminaliteten ökar. Alltfler upplever sig övergivna och svikna av rättssamhället. Det finns skäl att känna stor oro för utvecklingen.
Jag vill fråga justitieministern vilka åtgärder som han avser att vidta i syfte att stärka polisens resurser så att den våg av nedläggning av polisstationer som nu drar över landet, däribland småländska höglandet, kan hejdas.