Fråga 2004/05:17 av Torsten Lindström (kd) till statsrådet Barbro Holmberg om utvisning av judar som hotas av förföljelse
Genom tusentals år av historien går antisemitismen som en ond tråd. I många länder och under många perioder har människor förföljts och mördats på grund av sitt judiska ursprung. Pogromerna har varit många. Så och i dag. Det kommer nu oroande signaler om en tilltagande antisemitism i de forna sovjetrepublikerna, bland annat Uzbekistan. Judar trakasseras på arbetsplatser och i skolor och samhället i övrigt. De som kan emigrerar eller flyr för att slippa förföljelserna.
Sverige har hittills visat en njugg inställning till judiska flyktingar och i många uppmärksammade fall, bland andra familjen Shepaleva i Skultuna, och avslagit ansökan om asyl och skydd i vårt land. Statsrådet kan inte kommentera enskilda fall men det vore tacknämligt med en deklaration från statsrådet, att Sverige inte bör utvisa människor som utsätts för antisemitism och därmed löper fara för liv och hälsa. Det förtjänar att påminnas om att Sverige har en mörk historia när det gäller judiska flyktingar under andra världskriget. Historien får inte upprepas.
Mot bakgrund av det ovan anförda vill jag fråga statsrådet:
Vilka åtgärder avser statsrådet att vidta för att förhindra att de som utsätts för antisemitisk förföljelse i sina hemländer utvisas från Sverige?