den 23 maj

Fråga 2004/05:1682 av Cecilia Wikström (fp) till utrikesminister Laila Freivalds om särbehandling av Kina

SR Ekot rapporterade den 19 maj om en hemlighetsstämplad rapport i vilken ett uttalande av utrikesminister Laila Freivalds vid EU:s utrikesministermöte beskrevs på följande sätt:

"Hon menade att EU måste vara medvetet om de grundläggande skillnaderna mellan kinesiska och europeiska värden. Detta måste beaktas i EU:s bilaterala kontakter och i det fortsatta arbetet för en förändring mot demokrati i Kina."

Enligt Ekot kan utrikesministerns uttalande tolkas som att EU borde särbehandla Kina eftersom Kina inte har samma värderingar som Europa. Folkpartiet menar att mänskliga rättigheter är universella. Sverige bör inte ha överseende med Kinas brott mot de mänskliga rättigheterna eller dess hot mot det demokratiska Taiwan.

Med anledning av det ovanstående undrar jag vilka åtgärder ministern ämnar vidta för att förklara Sveriges syn på demokrati och mänskliga rättigheter i Kina och Taiwan.