den 29 mars

Fråga 2004/05:1331 av Johan Pehrson (fp) till justitieminister Thomas Bodström om polisens bekämpning av illegal läkemedelshandel på Internet

Sedan tre@fyra år erbjuds svenska befolkningen att inhandla receptbelagda läkemedel på Internet utan läkarkontakt. Några Internetapotek anger felaktigt att de läkemedel som säljs är receptfria. Andra anger att EU-läkare utfärdar recept efter online-konsultation. Det pågår också en omfattande förfalskning av läkemedel i världen varför det saknas garanti för att det man beställer innehåller vad som sägs. Preparaten kan innehålla felaktiga doser av läkemedlet, andra läkemedelssubstanser eller skadliga föroreningar.

Den aktuella handeln med läkemedel på Internet är ett stort problem eftersom den innebär risk för skada på enskild person. Dessutom är handeln i strid med flera punkter i läkemedelslagen och i strid med apoteksmonopolet. Läkemedelsverket har anmält flera av de aktuella företagen till polismyndigheten som dock har nedprioriterat ärendena och avskrivit dem. Ett skäl som anges är att ärendena inte går att utreda. Detta är märkligt, bland annat eftersom namngivna svenska medborgare har presenterats som medarbetare på ett par hemsidor och att boxadresser i Sverige framgår på hemsidorna. Även rikskriminalen har kontaktats som dock har meddelat att brott mot läkemedelslagen ligger längst ned på prioriteringslistan.

Jag vill med hänvisning till ovanstående fråga justitieministern vilka åtgärder han avser att vidta för att se till att polisen bekämpar denna typ av brottslighet.