den 17 mars

Fråga 2004/05:1256 av Gunilla Tjernberg (kd) till utbildnings- och kulturminister Leif Pagrotsky om Naturhistoriska riksmuseet

Naturhistoriska riksmuseets samlingar omfattar i dag cirka nio miljoner djur, växter och mineral. Samlingarna visas i museets utställningar men används också av forskare. Museet har sedan många år tillbaka stora problem med förvaringen av samlingarna. Brister i utrymme och resurser har inneburit att stora delar av samlingarna förvaras under så dåliga förhållanden att deras fortsatta existens är äventyrad.

Kristdemokraterna har vid flera olika tillfällen tagit upp frågan angående situationen på Naturhistoriska riksmuseet. Nya magasin måste till både för samlingarnas säkerhet och för att öka tillgängligheten för forskare. År 2001 krävde kulturutskottet för första gången att regeringen skulle återkomma med ett förslag på en lösning. Ett krav som sedan dess återupprepats vid ett flertal tillfällen.

Nu har museet påbörjat en om- och tillbyggnad av det så kallade Botanhuset. Om tillbyggnationerna blir så omfattande som museet önskar kommer detta att lösa en del av de befintliga problemen. Museet har dock ännu inte fått något godkännande från regeringen rörande de planerade tillbyggnaderna. Man har inte heller fått något besked om hur de ökade hyreskostnaderna som tillbyggnaden kommer att medföra ska hanteras.

Vad avser ministern att vidta för åtgärder för att ge Naturhistoriska riksmuseet tillräckliga förutsättningar för att bevara och tillgängliggöra sina unika samlingar ?