den 9 mars
Fråga 2004/05:1182 av Per Landgren (kd) till statsrådet Barbro Holmberg om förföljelse av kristna irakier i hemlandet
Mer än 2 000 kristna assyrier/syrianer/kaldéer beräknas ha kommit till Sverige efter Saddamregimens fall. De får regelmässigt avslag av Utlänningsnämnden och hotas att tvingas tillbaka till Irak. Detta är helt otillständigt och en stor skam för Sverige. De kristna i Irak förföljs och diskrimineras för sin tros skull. De är fredlösa i Irak och har därför skäl till att få uppehållstillstånd i Sverige.
Bönestund hölls i Jonneskyrkan i Södertälje för den kidnappade svensk-irakiske kristdemokraten Minas Ibrahim al-Yousifi, som nu hotas med avrättning av islamistiska terrorister. Kristna assyrier/syrianer/kaldéer berättade under mötet hur deras folk dödas, hotas och diskrimineras i det kaotiska Irak. Bilden de gav mig var tydlig. När inte ens shiamuslimers säkerhet kan tryggas lämnas de kristna utan trygghet och säkerhet för sina liv.
Barn berättade hur de tvingades delta i muslimsk undervisning och religionsutövning i skolorna. Alla kvinnor löper risken att ofredas. En ung kvinna förklarade hur en kvinna i hennes egen bekantskapskrets nyligen hade kidnappats, våldtagits och sålts vidare som slavinna. En ung manlig läkare berättade att hans hustru nyligen dödats när hon i egenskap av läkare försökte rädda skadade efter ett terrorangrepp.
De kristna folken i Irak tvingas nu allt oftare att betala en särskild skatt så länge de inte konverterar till islam. De är fredlösa i sitt hemland.
Avser statsrådet att låta kristna irakiska medborgare få stanna i Sverige?