den 4 mars
Fråga 2004/05:1144 av Cecilia Widegren (m) till statsrådet Ulrica Messing om ansvaret för pass- och körkortsfotografier
Skomakare bliv vid din läst, säger ett gammalt uttryck som polismyndigheten och Vägverket borde fundera på innan de ger sig in i fotobranschen. Genom att dessa två myndigheter kommer att ta på sig ansvaret att fotografera pass- och körkortsbilder kommer de att konkurrera ut de professionella fotografer som i dag tar dessa bilder. Vill de driva oss i arbetslöshet? undrar en fotograf. En annan säger att han kommer att förlora tusentals kunder.
Förutom konkurrensfrågan bör man även fundera över hur polisen använder sina begränsade resurser. Redan i dag är polisen underbemannad, och införandet kommer enligt en polischef att innebära att personalen måste ta resurser från patrullerande polis och öka antalet tjänster i kansliverksamhet. Polisen och dess civila personal ska arbeta med att stoppa och fånga brottslingar @ inte ta fotografier.
Vilka åtgärder avser statsrådet att vidta för att statliga myndigheter inte ska konkurrera med fotografer och fotohandlare?