den 3 mars
Fråga 2004/05:1122 av Sven Gunnar Persson (kd) till statsrådet Ulrica Messing om utländska transportfordon
Efter stormkatastrofen i januari finns ett dramatiskt ökat behov av fordon för timmertransport. Detta behov kan inte fyllas inom Sverige. Märkligt nog har utländska lastbilar som rekvirerats tvingats återvända på grund av de svenska cabotagereglerna. Svårigheterna att ta in utländska fordon har medfört att timmerleveranser försenas, vilket innebär att en mindre del av det stormfällda virket kommer att kunna tas om hand.
Nu måste regeringen bevilja omedelbar dispens för transportfordon från utlandet. Det är anmärkningsvärt att så inte redan skett.
Vad avser statsrådet att göra för att snarast tillse att nödvändiga dispenser ges så att erfoderlig mängd utländska fordon kan användas i Sverige för att transportera stormfällt virke?