den 21 februari

Fråga 2004/05:1036 av Gunilla Carlsson (m) till utrikesminister Laila Freivalds om FN-mission i södra Sudan

I syfte att stödja det fredsavtal som undertecknades den 9 januari 2005 av Sudans regering och rebellrörelsen SPLM/A har FN:s generalsekreterare Kofi Annan föreslagit att en FN-ledd mission om ca 10 000 man snarast ska upprättas i södra Sudan. Det är avgörande att FN-missionen i södra Sudan blir framgångsrik så att en reell och långsiktig fredlig utveckling kan nås i dessa delar av landet. Detta kräver emellertid att FN:s generalsekreterare får tillräckligt stöd för sitt förslag.

En förutsättning för att Sverige ska kunna spela en mer aktiv roll i internationella konflikthärdar är att vi är beredda att ta vår del av ansvaret. För närvarande har Sverige nått en bottennivå när det gäller deltagande i internationella insatser. Med det nyligen fattade försvarsbeslutet riskerar svenskt deltagande i internationella operationer, trots stor efterfrågan från FN, EU och Nato, snarare att ytterligare skäras ned.

Avser utrikesministern att verka för att Sverige deltar i den FN-mission i södra Sudan som generalsekreterare Kofi Annan har tagit initiativ till?