den 21 februari

Fråga 2004/05:1034 av Lennart Kollmats (fp) till utbildnings- och kulturminister Leif Pagrotsky om Finlandsinstitutets bibliotek

I propositionen om nationella minoriteter lyfts bland annat sverigefinnarna fram som en del av kulturarvet i Sverige. För dem gäller i hög grad vad som sägs, nämligen att de "har aktivt värnat om den egna gruppens kultur och språk så att dessa kulturer och språk än i dag utgör en levande del av det svenska samhället".

Finlandsinstitutets bibliotek har ett stort antal finskspråkiga böcker, talböcker, videofilmer etcetera @ och även svenska författare i finsk översättning. Både besök och utlåning har under senare år ökat och uppgår nu till över 8 000 besök per år och 15 600 lån per år. Därtill kommer 4 000 telefonförfrågningar om finsk litteratur och kultur. Detta är betydligt mer än vad Stockholms stadsbibliotek har i fråga om finskspråkig litteratur.

Biblioteket får från svenska myndigheter en mindre summa för att sprida kulturporgram utanför Stockholm, medan kostnaderna för driften beräknas till ca 1,43 miljoner kronor per år. Nu hotas bibliotekets existens av Finlandsinstitutets försämrade ekonomi. Driften av biblioteket riskeras, om det inte går att få ekonomiskt stöd från det svenska samhället. Finlandsinstitutets bibliotek fungerar väl till gagn för den stora sverigefinska minoriteten. Det skulle vara ytterst olyckligt om biblioteket tvingas stänga.

Jag vill mot denna bakgrund fråga kulturministern vilka åtgärder han tänker vidta för att säkerställa att Finlandsinstitutets bibliotek kan fortsätta sin verksamhet.