den 19 maj
Interpellation 2004/05:614 av Inger René (m) till statsrådet Ulrica Messing om Europaväg 6
Under de senaste 15 åren @ då jag har suttit i riksdagen @ har väg E 6 diskuterats varje år åtskilliga gånger. Statsrådet Messings företrädare har vid flera tillfällen uttalat löften om att vägen ska vara färdigställd eller "i varje fall påbörjad" vid visst datum. Som vi kan se, vi som regelbundet åker på vägen, har dessa löften regelmässigt svikits.
Men regeringen sviker inte bara löften avgivna i riksdagen, utan också överenskommelser gentemot EU och Norge. Sverige har nämligen ett åtagande gentemot övriga länder i EU att färdigställa återstående, planerade delprojekt i den nordiska triangeln före utgången av 2010.
I det svensk-norska samarbetet om den nya Svinesundsförbindelsen har den norska regeringen och den svenska uttalat en gemensam ambition om att E 6 mellan Göteborg och Oslo ska byggas ut till en sammanhängande väg med fyra körfält senast 2009.
Om man ser hur det ser ut i dag kan det inte råda annat än tveksamhet om dessa tidsplaner kommer att kunna hållas. En annan förskjutning som smugit sig in i efterhand är att regeringen numera talar om "sammanhängande väg med fyra körfält" i stället för den tidigare ambitionen "motorväg".
Det är mot denna bakgrund svårt att se regeringens handlingskraft när det gäller ett snabbt färdigställande av väg E 6. Detta är till förfång för näringslivets utveckling i norra Bohuslän. Det är också ett hinder när det gäller turismens utveckling @ de timslånga bilköerna under senaste helgen är ingen säljande reklam.
Dessutom är trafikolyckorna på de vägavsnitt som har motorvägsstandard praktiskt taget noll @ medan olyckorna är förfärande många på de ännu inte utbyggda avsnitten. Mycket mänskligt lidande förorsakas av denna dåliga väg.
Vilka konkreta åtgärder avser statsrådet att vidta för att skynda på färdigställandet av motorvägen mellan Uddevalla och Svinesund?