den 19 april
Interpellation 2004/05:532 av Gunnar Axén (m) till statsrådet Ulrica Messing om bro över Skepparpinan i Motala
Den 30 mars välte en lastbil i centrala Motala. Denna gång var lasten 20 ton torv, men det hade mycket väl kunnat vara något betydligt farligare. Dessutom hade någon kunnat råka väldigt illa ut om de hade varit på olycksplatsen.
En bro över den av Vätterns vikar som löper in vid Motala, Skepparpinan, har varit med länge i Vägverkets planering över projekt. Första gången bron planerades var redan år 1942. Det är ett viktigt projekt, inte minst ur trafiksäkerhetssynpunkt. Projektet är en del av Vägverkets projekt med riksväg 50. Vägverket skriver bland annat om projektet:
"Nuvarande standard, miljö- och trafiksituation för sträckningen genom centrala Motala uppfyller inte kraven som ställs för det nationella stamvägnätet. På genomfarten blandas genomfartstrafik med lokal biltrafik, bussar, gång- och cykeltrafik. Ett stort antal bostadshus vetter direkt mot vägen och den passerar också intill ett par skolor. Göta kanal korsas på en öppningsbar bro. Broöppningarna medför stopp, störningar, olycksrisker och fördröjningar för vägtrafiken under sommarhalvåret. För att minska problemen med genomfartstrafiken genom centrum har sedan 40-talet en ny genomfart för riksväg 50 planerats väster om centrum, över Motalaviken vid den så kallade Skepparpinan."
Som situationen ser ut nu trafikeras Motalas innerstad intensivt av tung trafik. Det är en säkerhetsrisk och olyckor sker och har också skett tidigare mitt inne i centrala Motala. Bland annat har också en bil lastad med kalk tidigare vält inne i staden.
Regeringen beslutade den 28 oktober 2004 om en utbyggnad av riksväg 45 till Trollhättan. Bron över Skepparpinan skulle egentligen ha varit med i Vägverkets projekt som skulle genomföras inom en snar framtid. Projektet fick dock skjutas på framtiden ännu en gång, nu på grund av investeringarna för att rädda kvar jobb i Trollhättan.
Detta visar svagheten i regeringens infrastrukturbudget eftersom så fort något nytt ska byggas måste genast något redan planerat prioriteras bort. I detta fall var det säkerheten för motalaborna som fick stryka på foten. Det är inte rimligt att ställa regioner mot varandra på detta sätt.
Bron över Skepparpinan skulle förbättra transportvägarna och infrastrukturen för det lokala näringslivet. Den nuvarande genomfarten är egentligen ett provisorium sedan 30 år tillbaka. En bro över Skepparpinan skulle dessutom förkorta vägen för bland annat den tunga trafiken med drygt två kilometer vilket totalt skulle spara in fem miljoner onödiga fordonskilometer per år. Sammanlagt passerar 300 000 tunga fordon Motala varje år och olyckorna, liknande den som inträffade den 30 mars i år, kommer att fortsätta inträffa så länge trafiken går genom stadskärnan.
Regeringen måste agera för att snabba upp processen vad gäller en förbifart vid Motala och bron över Skepparpinan.
Mina frågor till infrastrukturministern är därför:
1. När avser statsrådet och regeringen att ge ett besked gällande en byggstart för bron över Skepparpinan?
2. Hur avser statsrådet att agera för att bron över Skepparpinan inte fortsatt ska skjutas på framtiden till förmån för av regeringen mer prioriterade projekt?