den 14 mars
Interpellation 2004/05:460 av Kalle Larsson (v) till statsrådet Barbro Holmberg om amnesti i asylprocessen
Sveriges Kristna Råd har tagit initiativ till ett påskupprop om att genomföra en "amnesti" för alla gömda flyktingar och för asylsökande som väntar i den nuvarande rättsosäkra asylprocessen. Detta i anslutning till införandet av en ny instans- och processordning i asylärenden den 1 januari 2006. Bland annat Sveriges Muslimska Råd har ställt sig bakom uppropet.
En orsak både till att människor gått under jorden och till att asylsökande får vänta så länge på besked i asylprocessen är att Sverige i dag inte lever upp till Genèvekonventionen om flyktingars rättsliga ställning. När Utlänningsnämnden läggs ned är det viktigt att tillse att den nya ordningen med domstolsprövning inte havererar genom att stora ärendebalanser nedärvs från det gamla systemet.
Påskuppropet lyder:
"Sverige måste ta människors behov av skydd på allvar! Ingen förälder utsätter frivilligt sitt barn för det trauma det innebär att gömma sig undan myndigheters agerande @ om inte hotet mot familjens säkerhet är överhängande. Det är många gånger fråga om barn som har svåra krigsupplevelser eller andra traumatiska upplevelser med sig i bagaget. Barns behov av trygghet och kontinuitet i sina liv måste komma först @ i enlighet med barnkonventionens portalparagraf om att barnets bästa ska stå i centrum.
Den 1 januari 2006 kommer ett nytt system för asylprövning att införas som är bättre än det nuvarande @ men det räcker inte. På Utlänningsnämndens bord ligger i dag ca 10 000 överklagade ärenden. Merparten av dessa ärenden kommer troligen inte hinna bli behandlade före den 1 januari 2006. Under tiden tillkommer dessutom nya ärenden.
Asylprövning kan vara en fråga om liv eller död! Sverige måste därför redan nu ta ansvar för alla dem som i åratal väntat på ett besked som kan rädda deras liv. En amnesti ger myndigheterna möjlighet att påbörja arbetet utan att ärva en tung ryggsäck av obehandlade ärenden.
Om vi inte förmår räcka ut handen till dem som lever i rädsla, är det svårt att skapa ett gott samhälle för någon som lever i Sverige i dag. Låt oss nu gemensamt skapa de bästa förutsättningarna för en rättvis, säker och etiskt försvarbar asylprocess som sätter den enskilda människans skyddsbehov i centrum."
Mot denna bakgrund vill jag ställa följande frågor till statsrådet Holmberg:
1. Vilka åtgärder är statsrådet beredd att vidta för att den nya instans- och processordningen inte ska få bära alltför många ouppklarade ärenden från den gamla?
2. Är statsrådet beredd att genomföra "amnesti" i enlighet med de förslag som Sveriges Kristna Råd ställer i påskuppropet?