den 10 mars

Interpellation 2004/05:455 av Lars-Ivar Ericson (c) till statsrådet Hans Karlsson om åtgärder för arbetshandikappade

Ett av målen för handikappolitiken är att människor med funktionshinder ska bli fullt delaktiga i arbetslivet. Att få ha ett arbete är en viktig del av det som vi benämner livskvalitet. Det handlar om rätten att försörja sig själv och att få uppleva delaktighet och gemenskap på en arbetsplats.

Det försämrade arbetsmarknadsläget under de senaste åren ger utslag även för personer med olika former av arbetshandikapp och åtgärder för att minska arbetslösheten för dem har inte gett påtagliga resultat. Färre personer med funktionshinder har heltidsarbete och fler är arbetslösa jämfört med totalbefolkningen. De som trots allt ändå har ett arbete har svårigheter att få det stöd och de anpassningar av arbetsmiljön som de behöver för att kunna utföra arbetet på bästa sätt.

Det finns dock goda exempel på företag som visat sig vara framgångsrika när det gäller att integrera grupper som länge har stått utanför arbetsmarknaden. Det är främst de sociala företagen som på olika sätt verkar för att människor med arbetshandikapp ska bli fullt delaktiga i arbets- och samhällslivet.

Med anledning av ovanstående vill jag ställa följande frågor till statsrådet:

1. Vilka åtgärder avser statsrådet att vidta för att underlätta för arbetshandikappades inträde i arbetslivet?

2. Vilka åtgärder avser statsrådet att vidta för att ytterligare stödja de sociala företagens verksamhet?