den 21 februari

Interpellation 2004/05:410 av Nina Lundström (fp) till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin om äldres rätt att välja boende

Det finns flera exempel på att rätten för vuxna människor att välja sin bostad inte gäller för äldre som behöver byta boendeform och där även omsorgsbehov måste beaktas. Placeringssynsättet råder och kommuner placerar ut äldre på de boenden som de finner lämpligt. Hänsyn saknas till önskemål från den äldre och de anhöriga.

Äldreboende är inte enbart en fråga om vård och omsorg. Det är minst lika mycket en fråga om boende, då den äldre i vissa fall kommer att tillbringa resten av livet där. Det borde vara lika självklart att äldre kan påverka valet av boende, precis såsom övriga vuxna kan påverka sitt.

Särskilda boendeformer för äldre har på många håll varit ett lokalt monopol. Även äldres möjligheter att själva @ eller genom ombud @ kunna välja boende, service och vård kan och bör ökas. Det behövs alltså en förbättrad valfrihet.

Det finns alldeles för mycket av den gamla handfasta metoden att den som tiger, samtycker och är nöjd med det som erbjuds flyttas ned i kön. En sådan förbättring blir möjlig om valfrihetsprincipen skrivs in i socialtjänstlagen, för både boende och hemtjänst.

I det särskilda boendet för äldre ska det finnas valfrihet. När kommunen fastslagit att en person har behov av särskilt boende bör den äldre och dennes anhöriga kunna välja även en annan hyresvärd för det särskilda boendet, och det även utanför hemkommunen.

I särskilt boende för äldre ska eget rum vara en rättighet för den som vill det, och ingen ska tvingas att dela bostad med personer som inte är släktingar och som det inte finns önskemål om att få bo tillsammans med. Det måste vara möjligt att flytta, för att till exempel komma närmare anhöriga.

Valfrihet handlar om människors egenmakt. Äldre människor är vuxna nog att bestämma själva. Vi människor blir inte mer lika varandra för att vi blir äldre, snarare tvärtom. Under livets gång skapar vi vanor och livsmönster som vi ska ha rätt att behålla. Valfriheten är också viktig för den som har sina rötter i en annan kultur än den svenska.

Med anledning av detta vill jag fråga vad statsrådet Mona Sahlin avser att göra för att möjliggöra äldres rätt till valfrihet i boendet.