den 23 september

Interpellation 2004/05:28 av Annika Qarlsson (c) till statsrådet Barbro Holmberg om ansvaret för flyktinggmottagande i kommunerna

Kommunstyrelsen i Skinnskatteberg har flera gånger kontaktat Migrationsverket för att få verkets tillstånd att även i fortsättningen ta emot asylsökande till kommunen.

Kommunen @ såväl politikerna, tjänstemännen samt frivilligorganisationer och boende @ har solidariskt ställt upp när Migrationsverket behövt platser. Överenskommelsen var 250 asylsökande, vilket måste ses som tämligen omfattande i förhållande till befolkningsmängden.

Kommunens styrelse har nu med oro tagit del av Migrationsverkets planer på avveckling av verksamheter på olika håll i landet.

Riksdagens tvärpolitiska asyl- och flyktinggrupp har besökt Skinnskatteberg och i samtal med såväl utomstående observatörer som politiker och flyktingar fått ett positivt intryck. Mycket arbete har lagts ned på att göra flyktingmottagandet så bra som möjligt.

Skinnskattebergs kommun har även investerat i ett delvis EU-finansierat projekt för att finna former för att få ut de asylsökande i betalda vita arbetstillfällen, typ hushållsnära tjänster, men även jobb inom näringslivet. Det är därför synnerligen olyckligt om Migrationsverket nu backar ur sin överenskommelse med kommunen.

Skinnskatteberg har en livlig föreningsverksamhet i vilken de asylsökande välkomnats att ta del. Något som visat sig framgångsrikt och utvecklingsbart. Man har här ett gott förhållande mellan ortsbefolkning och asylsökande. Kommunen har kunnat ställa hyreslägenheter ur allmännyttan till förfogande och rustat upp för att göra området trivsamt. Fastigheterna uppges vara i ett gott skick och har, jämfört med andra orter, förhållandevis låga hyror.

Kommunens styrelse anser att de därmed tagit sin uppgift seriöst och förväntar sig motsvarande uppträdande från Migrationsverket.

Migrationsverket måste väga in flera aspekter än i dag, förläggning av asylsökande är inte enbart en fråga om sängplatser, utan det finns ett socialt ansvar att ta. Såväl mot de asylsökande som mot ortsbefolkningen. Den politiska ledningen i Skinnskatteberg menar att kommunen och samhällets olika nätverk är väl rustade för att göra det. Därav kommunens intresse att diskutera ett utökat eget åtagande.

Tidigare har signaler gått ut från regering och departement att man helst ser att förläggningsverksamhet läggs ut på kommuner och entreprenörer. Detta ansvar vill nu Skinnskattebergs kommun gärna ta och har önskat överläggningar med Migrationsverket för att diskutera ansvar, åtaganden och befogenheter för att själva få driva flyktingmottagande. Vid vårt besök i Skinnskatteberg hade man dock ännu inte fått någon som helst respons från Migrationsverket.

Med anledning av ovanstående vill jag fråga statsrådet Barbro Holmberg:

1. Vad avser statsrådet att göra för att asylmottagningen bättre ska kunna integreras i kommunernas verksamhet?

2. Vad avser statsrådet att göra för att stödja de goda exemplen, till exempel initiativet från Skinnskattebergs kommun?