Motion till riksdagen
2004/05:Bo256
av Jan Andersson och Birgitta Carlsson (c)

Mobilmaster


Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att mobilmaster ej skall omfattas av ledningsrätten.

Motivering

Äganderätten är en grundläggande förutsättning för ett gott förvaltande av våra tillgångar. En tydlig och stark äganderätt är även en absolut nödvändighet för investeringsvilja och framtidssatsningar. Väldigt få människor har vilja och intresse av att investera när det är osäkert om man själv kommer att kunna skörda frukterna av insatt arbete och kapital.

Ett av de senaste exemplen på oacceptabla intrång i äganderätten är att även master för telekommunikation skall omfattas av ledningsrätten. Efter en lagändring är det möjligt att på en fastighet bygga en 3 G-mast utan markägarens medgivande.

Det tidigare förhållandet där markägare och mobiloperatör slutit frivilliga avtal om mastens placering och ersättningsnivån till markägaren är givetvis att föredra ur ett äganderätts perspektiv.

Alla vet ju dessutom att mobilmasterna inte behöver stå på linje, som andra ledningar, det finns betydligt större valmöjlighet vid placering av mobilmaster än vid byggnation av andra nät. I det fall operatör och markägare inte blir överens om ersättningen får operatören endera bättra sitt bud eller söka en annan placering för masten. Du har då som markägare möjlighet att avgöra om du vill bygga mobilmast eller använda din mark för andra ändamål.

Vi anser att byggande av mobilmaster inte skall omfattas av ledningsrätten.

Vad som ovan anförts om att mobilmaster ej skall omfattas av ledningsrätten bör ges regeringen till känna.

Stockholm den 29 september 2004

Jan Andersson (c)

Birgitta Carlsson (c)