den 23 mars

Fråga 2003/04:972 av Åsa Torstensson (c) till miljöminister Lena Sommestad om åtgärder mot utsläpp i Stenungsund

Vattenfall har planer på att utöka produktionen i oljekraftverket och bränna stora mängder tung olja från Scanraff i ett kondenskraftverk i Stenungsund.

Då det är omkring åtta miljoner ton olja som ska brännas kommer det återigen att bli betydande utsläpp i sjöar, vattendrag, mark, skog och luft i och runt Stenungsundsområdet på västkusten. Forskning har, i aktuellt område, pågått sedan slutet av 1960-talet och Gårdasjöprojektet bidrog starkt till framväxten av internationella avtal som reglerar utsläpp från försurande ämnen. Avtalen har fungerat och nedfall av sura ämnen från utlandet har minskat i Västsverige, men trots detta överskrids fortfarande nivån för kritisk belastning enligt forskare. Vattenfalls anläggning kommer dramatiskt att återigen öka nedfallet av sura ämnen i Västsverige.

Min fråga till miljöministern är:

Vilka åtgärder avser miljöministern att vidta för att förhindra en ökning av utsläpp av försurande ämnen i Stenungsund i samband med Vattenfalls planer att elda tung olja i kondenskraftverk?