den 12 mars
Fråga 2003/04:901 av Ulf Sjösten (m) till justitieminister Thomas Bodström om ungdomsbrottslighet
I landet som helhet minskade antalet ungdomar misstänkta för brott mellan åren 1992-2002. Beaktar man utvecklingen i ett kortare perspektiv har antalet ungdomar misstänkta för brott ökat något under de senaste tre åren.
I Stockholms län har antalet ungdomar misstänkta för brott ökat under perioden 2000-2002 från 4 820 till 5 349.
Polisen i Stockholms län uppger att den målsättning som gäller för polis och åklagare om åtgärdsbeslut inom 30 dagar var möjlig att klara 1998, men att man nu är för få poliser för att detta ska vara möjligt. Polisen i Skåne uppger att man har stora problem med ungdomsbrottslighet och frekvensen tenderar att öka varje år.
Antalet ungdomar skäligen misstänkta för brott (redovisade till åklagare) var 283 år 2002, en siffra som 2003 stigit till 533.
Polisen i Skåne är JO-anmäld då man i flera fall inte kunnat klara den förelagda genomströmningstiden för ungdomsbrottsutredningar på 30 dagar.
Problematiken är inte ny och har tidigare debatterats i Sveriges riksdag.
Vilka åtgärder avser justitieministern att vidta för att förbättra polisens möjligheter att klara genomströmningstiden på 30 dagar för ungdomsbrottsutredningar?