den 27 februari
Fråga 2003/04:824 av Torsten Lindström (kd) till näringsminister Leif Pagrotsky om laststyrning av elnätet
Risken för effektbrist i det svenska elnätet har, särskilt nu under vintern, uppmärksammats i olika sammanhang. Ett alternativ eller komplement till att bygga nya kraftverk eller förstärka ledningsnätet är laststyrning.
Man kan till exempel genom kommunikation med vissa moderna elmätare under den korta tid då effektbrist är nära med automatik koppla ur elvärme och varmvattenberedare hos ett stort antal konsumenter, som i förväg gett sitt samtycke till det och kompenseras ekonomiskt för det. Laststyrning kan ses som ett sätt att effektivare använda energi, eftersom det är väldigt ineffektivt att överbelasta elnätet med värmelaster.
Mot bakgrund av det anförda vill jag fråga statsrådet:
Hur avser statsrådet att ta till vara och stimulera den moderna teknikens möjligheter till laststyrning för att undvika effektbrist i elförsörjningen?