den 16 februari

Fråga 2003/04:776 av Peter Danielsson (m) till näringsminister Leif Pagrotsky om kraftledning i Laröd

I Helsingborgs kommun deltar bland andra Skanska, i enlighet med avtal med kommunen, i exploatering av ett område strax norr om Helsingborg som heter Laröd. För att leva upp till de löften som kommunen och Skanska har gett till de medborgare som redan har flyttat in i nybyggda bostäder samt för att kunna färdigställa hela nybyggnationen krävs att en befintlig kraftledning grävs ned i marken. Skanska har gått med på att ta hela kostnaden för nedgrävningen. Kommunen är nöjd eftersom det förbättrar miljön och medför inga kostnader. Även länsstyrelsen har tillstyrkt.

Därefter har ärendet hamnat hos Statens energimyndighet, som fann att myndigheten ej hade behörighet att fatta beslut i ärendet på grund av att kraftledningen har förbindelse med Danmark. Därför måste regeringen fatta beslut i ärendet. Ärendet inkom därför till Näringsdepartementet den 7 juli år 2003. Näringsdepartementet har fortfarande inte fattat beslut i frågan som måste anses vara ett expeditionsärende.

Oroliga medborgare, som har flyttat in i de nybyggda bostäderna bredvid kraftledningen, har hört av sig till mig. Dessutom har jag svårt att förstå hur välbehövlig nybyggnation fördröjs av så lång handläggningstid för ett enkelt expeditionsärende.

Mot bakgrund av ovanstående vill jag fråga när statsrådet avser att förelägga regeringen ärendet för beslut.