den 12 februari

Fråga 2003/04:740 av Jan Ertsborn (fp) till statsrådet Barbro Holmberg om säkerhet och trygghet på Migrationsverket förläggningar

Thomas Ekman, chefen för polisens trafficking-grupp i Västra Götaland, har i GT den 26 januari 2004 uttalat att det förekommer att flickor hämtas av hallickar från flyktingförläggningar och tvingas att prostituera sig. Han antyder att mörkertalet kan vara stort.

I Halland driver Migrationsverket en transitenhet i Mäshult. Totalt bor omkring 150 människor på förläggningen samtidigt. Migrationsverkets fåtaliga personal på anläggningen arbetar dagtid under veckorna. Detta innebär att på kvälls- och nattetid samt under veckoslut och helger finns ingen personal på förläggningen över huvud taget. Med andra ord har de boende under åtskilliga av dygnets timmar ingen på plats att vända sig till om en akut situation uppstår. De flesta som bor på anläggningen har inga kunskaper i svenska. Det är inte heller ovanligt att asylsökande mår psykiskt dåligt på grund av traumatiska upplevelser.

Jag finner det anmärkningsvärt att Migrationsverket tillåter att ett så stort antal nyanlända flyktingar, varav många är barn, lämnas utan personal under en stor del av dygnet. Att det dessutom skulle kunna vara så att flickor hämtas och tvingas att prostituera sig skulle med den rådande personalsituationen vara fullt möjligt. Detta väcker frågan hur personalsituationen ser ut på Migrationsverkets övriga anläggningar.

Avser statsrådet att vidta åtgärder för att öka säkerheten och tryggheten för dem som bor i Migrationsverkets förläggningar?