den 30 januari

Fråga 2003/04:658 av Lars Ångström (mp) till statsrådet Carin Jämtin om återställandet av det svenska biståndet

För att uppnå FN:s millenniemål om att halvera andelen fattiga och hungrande krävs det, enligt Världsbanken och FN:s generalsekreterare Kofi Annan, bland annat att de rika länderna fördubblar sitt samlade bistånd, från drygt 50 till drygt 100 miljarder dollar om året.

Sverige kan bidra till denna ökning genom att i ett första steg återställa det svenska biståndet till minst 1 % av BNI senast år 2006.

Men hur ska biståndsökningen användas för att mest effektivt bidra till uppfyllandet av FN:s millenniemål? Sidas strategi är att satsa på de minst utvecklade länderna, MUL-länderna. För vissa projekt i dessa länder är det en uppstartsperiod. Därför kan det möjligen vara klokt att, åtminstone under en övergångsperiod, använda delar av biståndsökningen till att öka Sveriges humanitära stöd till FN:s samlade appeller för olika länder. En stor del av dessa appeller är underfinansierade. Det gäller främst till länder som inte är av intresse för stormakterna och EU och som därför också hamnat i medieskuggan.

Jag vill fråga:

Avser statsrådet att ge Sida i uppdrag att utarbeta en strategi för vilken typ av bistånd Sverige bör prioritera då biståndsnivån ska återställas till 1 % av BNI år senast 2006?