den 21 januari
Fråga 2003/04:594 av Tasso Stafilidis (v) till utrikesminister Laila Freivalds om situationen för HBT-personer i Eritrea
I samband med att Eritreas utrikesminister Ali Said Abdella gjorde en europeisk rundresa i slutet av förra året besöktes också Sverige. Därvid förekom överläggningar såväl med utrikesministern som med andra företrädare för svenska myndigheter. Det framgår inte om Sverige i något av dessa sammanhang tog upp frågan om HBT-personers rättigheter i Eritrea.
I Eritrea är situationen för HBT-personer svår. Det förekommer olika former av trakasserier mot enskilda HBT-personer och något inhemskt skydd från polisens sida är omöjligt att räkna med. I svenska ambassadens rapportering konstateras att det är förenat med betydande svårigheter att leva som öppet homosexuell.
Mot bakrund av ovanstående vill jag fråga utrikesminister Laila Freivalds:
Vilka åtgärder är ministern beredd att vidta för HBT-personers situation i Eritrea?