den 16 januari

Fråga 2003/04:567 av Yvonne Ruwaida (mp) till utrikesminister Laila Freivalds om deltagare vid Stockholm Forum

Den 26@28 januari hålls den fjärde och sista konferensen i serien Stockholm International Forum. Konferensens tema är hur man förhindrar folkmord, massmord och etnisk rensning och är den av de fyra konferenserna som syftar till att blicka framåt och arbeta förebyggande.

Till konferensen har regeringen enligt uppgift bjudit representanter för Israel, dock är inte representanter för palestinierna inbjudna. Mot bakgrund av konferensens tema är det märkligt att inte palestinska representanter bjuds in med tanke på den konflikt som pågår i området och som resulterar i många civila offer. Att bjuda in Israel men inte representanter för palestinierna riskerar dessutom att ge sken av ett ställningstagande i den pågående konflikten som det är mycket oklart om regeringen verkligen önskat göra.

Mot bakgrund av detta vill jag fråga utrikesministern hur hon avser att agera för att möjliggöra palestinsk närvaro på konferensen Stockholm International Forum.