den 9 juli
Fråga 2003/04:1418 av Gunnar Nordmark (fp) till utrikesminister Laila Freivalds om regeringen i Sudan
Efter kraftiga internationella påtryckningar lovade regeringen i Sudan vid ett möte med USA:s utrikesminister Colin Powell i slutet på juni 2004 att sända mer trupper till Darfurprovinsen i Sudan för att skydda civilbefolkningen mot fortsatta övergrepp från Janjaweed-milisen. Vidare lovade regeringen i Khartoum att underlätta för hjälporganisationer att nå flyktingarna i Darfurprovinsen samt att påskynda förhandlingarna med rebellrörelserna för att skapa fred i Darfurprovinsen.
Sudans regering har vid flera tillfällen gjort liknande utfästelser utan att sedan följa upp dem i handling. Den humanitära situationen i Darfurprovinsen har konstant försämrats. Antalet flyktingar som hotas av svält och sjukdomar fortsätter att öka bland annat på grund av den annalkande regnperioden i Sudan. Om inte den humanitära katastrofen i Darfurområdet ytterligare ska förvärras krävs det att den sudanesiska regeringen snabbt lever upp till sina åtaganden.
Mot bakgrund av detta vill jag fråga utrikesminister Laila Freivalds vilka åtgärder hon avser att vidta från svensk sida och inom samarbetet i Europeiska unionen och samarbetet i FN för att den sudanesiska regimen denna gång genomför sina utfästelser som innebär att skydda civilbefolkningen i Darfurprovinsen för övergrepp, avväpna Janjaweed-milisen, underlätta för biståndsorganisationer att lämna hjälp till flyktingarna från Darfurprovinsen samt att inleda fredsförhandlingar med de lokala rebellgrupperna.