den 29 juni

Fråga 2003/04:1387 av Carina Hägg (s) till statsrådet Mona Sahlin om genderbalanserad representation

Resolution 1348 år 2003, om genderbalanserad representation i parlamentariska församlingen, blir förhoppningsvis lika normgivande för Europas länder och EU som vi erfarit från Europarådets tidigare ställningstagande.

EU skiljer i dag på mänskliga rättigheter och kvinnliga rättigheter. Andelen kvinnor i det direktvalda Europaparlamentet är ännu preliminär men resultatet indikerar att arbetet med jämställdhet måste intensifieras, även när det gäller representativitet. Minst 30 % av parlamentarikerna i Europaparlamentet bör vara kvinnor efter nästa val. När EU internt ska utse olika representanter måste det ske en förbättring vad gäller representativiteten. Där måste andelen kvinnor öka betydligt snabbare än i dag. I linje med Europarådets resolution bör en regel redan under innevarande mandatperiod införas. En sådan regel bör slå fast att varje nation ska representeras av minst en parlamentariker från vardera könet för att erhålla rösträtt i Europaparlamentet.

Min fråga till jämställdhetsminister Mona Sahlin:

Är statsrådet, i linje med resolution 1348, beredd att stödja mitt förslag om att nationer som representeras av parlamentariker från endast ett av könen inte ska erhålla rösträtt i Europaparlamentet?