den 2 juni
Fråga 2003/04:1289 av Torsten Lindström (kd) till utrikesminister Laila Freivalds om krigsmaterielimport från Vitryssland
Vitryssland är troligen det enda landet i Europa där den demokratiska utvecklingen går åt fel håll. Den gnutta demokrati som finns urholkas ständigt. Brott mot de mänskliga rättigheterna är återkommande. Tidningar stängs, oppositionspolitiker fängslas, journalister döms till straffarbete och valresultat ogiltigförklaras. Det är angeläget att Sverige på alla sätt uppmuntrar utvecklingen av demokratin och de mänskliga rättigheterna i Vitryssland.
I dag underhåller Sverige den vitryska regimen genom att sedan 1996 köpa högteknologiskt krigsmateriel från den vitryska staten. Det senaste kontraktet slöts så sent som hösten 2003. Enligt uppgifter uppgår handeln till ca 90 miljoner kronor under åren 1996@2003. Under motsvarande period har Sverige förmedlat 60 miljoner kronor till demokratifrämjande insatser. Sverige har alltså betalat mer för vapen än för stöd till en demokratisk utveckling med mänskliga rättigheter. Därmed bidrar Sverige till att den vitryska diktaturen får en starkare ställning. Det är givetvis oacceptabelt. Sverige måste därför omedelbart stoppa importen av krigsmateriel från Vitryssland.
Mot bakgrund av det ovan anförda vill jag fråga utrikesministern:
Avser ministern att verka för ett stopp av krigsmaterielimporten från Vitryssland?