den 25 maj
Fråga 2003/04:1251 av Gustav Fridolin (mp) till utrikesminister Laila Freivalds om resa till Israel och de palestinska områdena
Då utrikesministern i en interpellationsdebatt den 19 maj 2004 valde att inte ta alla repliker kvarstod två frågor utifrån interpellationssvaret. Den ena frågan rör utrikesministerns aviserade resa till Israel och de palestinska områdena.
På en sådan resa är det av högsta vikt att utrikesministern väljer att träffa såväl civilbefolkning som representanter för fredsrörelsen och officiella representanter från båda sidor. Den israeliska premiärministern Ariel Sharon har tidigare klargjort att han inte är intresserad av att ha ett möte med någon som samtidigt träffar representanter för den palestinska myndigheten. Sverige får inte ge vika för den sortens försök att styra omvärldens sökande efter fakta och besök i Mellanöstern.
Mot bakgrund av nämnt interpellationssvar vill jag fråga utrikesministern om hon för riksdagen kan redovisa när hon planerar att vidta en resa till Israel och de palestinska områdena.