den 13 maj
Fråga 2003/04:1197 av Carl-Axel Johansson (m) till miljöminister Lena Sommestad om miljöprövningen av väg E 6 Vellinge@Trelleborg
Jag har tidigare fått svar från miljöministern den 3/12 2003 om miljöprövningen av väg E 6 mellan Vellinge och Trelleborg. Tillåtlighetsprövningen, som regeringen har ansvar för, beror på när miljöprövningen kan vara klar.
Som jag uppfattar det, är det den långsamma miljöprövningen som förhindrar beslut att utbyggnaden kan ske. Utbyggnaden finns i Vägverkets plan och ekonomiska medel finns avsatta. Ändå sker inget. Det kan endast bero på den långsamma handläggningen på Miljödepartementet. Ändå lovade miljöministern i sitt svar till mig att beredningen skulle ske skyndsamt.
EU har nu nya medlemsstater från östra Europa och transporterna kan beräknas öka än mer från Trelleborg via väg E 6. En redan hårt olycksdrabbad väg blir än mer trafikerad. Och miljöprövningen drar ut på tiden och utbyggnaden fördröjs. När den blir av förefaller för närvarande inte ens regeringen veta.
Avser miljöministern att fortsätta fördröja miljöprövningen av utbyggnaden av väg E 6 mellan Vellinge och Trelleborg?