den 30 april
Fråga 2003/04:1138 av Torkild Strandberg (fp) till justitieminister Thomas Bodström om preskriptionstider
I Sverige finns ett par hundra ouppklarade mordfall och ännu fler ouppklarade grova våldsbrott. Många brottsoffer och anhöriga till mordoffer väntar på upprättelse. Det är svårt att gå vidare i livet om man inte hittar och lagför en gärningsman för det begångna brottet.
Dagens preskriptionstider kom till för ca 30 år sedan då de tekniska möjligheterna att utreda brott var betydligt mindre än nu. I dag kan polisen undersöka gamla, ännu ouppklarade, brott och med hjälp av ny teknik och kunskap lösa fall som annars riskerar att preskriberas. I takt med att bland annat DNA-tekniken utvecklas måste även preskriptionstiderna diskuteras och förlängas.
Det är direkt stötande att en person som genom att hålla sig undan rättvisan kan undgå dom och straff även om det är tekniskt möjligt att få honom fälld till exempel genom utvecklingen av DNA-tekniken.
Vad avser justitieministern att göra för att preskriptionstiderna ska anpassas till den tekniska möjligheten att klara upp ett begånget brott?