den 21 april
Fråga 2003/04:1095 av Sten Tolgfors (m) till utbildningsminister Thomas Östros om kompetens i lärarkåren
Trots att skollagen föreskriver att gymnasierna ska sträva efter att rekrytera forskarutbildade lärare och propositionen 1990/91:85 utgick från att skolväsendet ska sysselsätta minst lika många forskarutbildade lärare 1990/91 så försummar flertalet gymnasier detta rekryteringsarbete totalt. De forskarutbildade gymnasielektorerna har numera nästan helt försvunnit.
I november 1996 fanns det 861 lektorer anställda i den svenska skolan. I november 2003 fanns det 511 lektorer i skolan i Sverige, varav 400 arbetade heltid. Går man längre tillbaka fanns det ett par tusen lektorer verksamma i svensk skola.
Det finns få möjligheter för lärare att genom högre studier och forskning kvalificera sig för nya tjänster. Möjlighet till kompetenshöjning och fler karriärvägar för lärare är en nödvändighet om skolan ska kunna attrahera kompetent och engagerad personal.
Vilka åtgärder avser ministern att vidta för att säkerställa en ökning av antalet lektorstjänster i gymnasieskolan?