den 26 mars

Fråga 2003/04:1001 av Cecilia Widegren (m) till jordbruksminister Ann-Christin Nykvist om den svenska äggnäringen

Sedan årsskiftet ska de svenska värphönsen slippa trånga och överfyllda burar. Övergången till bättre villkor har visserligen tagit alldeles för lång tid på grund av olika dispenser, men nu är det slut med de gamla traditionella burarna. Arbetet med att förbättra villkoren för djuren har tagit ett viktigt steg framåt.

När vi nu tagit steget och förbjudit dessa burar, måste reglerna gälla lika för alla svenska äggproducenter. Runtom i landet har rättsliga processer inletts mot några som fortfarande använder de gamla burarna.

Men arbetet på att förbättra hönsens villkor kan inte stanna här i Sverige. Nästa steg är att påverka EU så att våra producenter får lika villkor även på den gemensamma marknaden.

Förutom att det i dag inte råder lika villkor inom Sverige mellan producenter eller mellan producenter inom EU, är i dag Sveriges enda godkända slakteri för värphöns utsatt. Från svensk synpunkt torde det finnas ett riksintresse att även fortsättningsvis på bästa sätt kunna ta hand om våra svenska värphöns.

På vilket sätt underlättar jordbruksministern för fortsatt svensk äggnäring i enlighet med av riksdagen fattade beslut?