den 19 maj
Interpellation 2003/04:522 av Tobias Billström (m) till statsrådet Morgan Johansson om alkoholrelaterad kvinnosmisshandel
Misshandel av kvinnor är ett allvarligt samhällsproblem. Årligen blir många kvinnor utsatta för såväl fysisk som psykisk misshandel av sina partner. Den sammantagna bilden visar också att många kvinnor ur rättslig synpunkt behandlas på ett oacceptabelt sätt i fråga om samhällets syn på relationen mellan förövare och offer.
Det är viktigt att fastslå att misshandel är en fråga som ofta omges av många myter. Således finns det ibland en grundinställning om att det är kvinnans fel att mannen slår. Men det finns också mer komplexa frågor att ta ställning till, för den som på allvar söker att bekämpa våldet mot kvinnor. En sådan handlar om alkoholrelaterat våld.
Att alkohol kan förekomma i samband med kvinnomisshandel betyder inte att alkoholen är orsak till misshandeln. Tvärtom borde fler insatser göras för att avliva denna skadliga uppfattning. Sådana myter kring mäns våld mot kvinnor tjänar ofta till att befria förövaren från ansvar för sina våldshandlingar och bidrar till att våldet mot kvinnor omdefinieras, bortförklaras, bagatelliseras och osynliggörs.
Jag vill därför fråga statsrådet:
Vilka åtgärder tänker statsrådet vidta för att tillse att relevant information kring alkoholens roll vid kvinnomisshandel kommer berörda myndigheter och allmänheten till känna?